Gezilecek YerlerTrabzon

Trabzon Gezilecek Yerler ve Konaklama

Trabzon gezilecek yerler yazımızda hem görülmesi gereken yerleri hem de Trabzon hakkında konaklama ve tatil planı için bilgiler verdik

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden bir tanesindeyiz. Yeşili, denizi, yaylaları, yemekleri ile ön plana çıkan Trabzon hakkında söylenecek o kadar çok söz var ki…

Genel anlamda Trabzon hakkında bilgi vermek gerekirse; deniz kenarında nüfus yoğunluğu fazla olan şehir, yaklaşık bir milyon nüfusa sahiptir. Yüksek bölgelerinde yayla turizmi yapılırken son zamanlarda dizi ve filmlere set olmasıyla da gündemdeki yerini korumayı başarıyor.

Trabzon Mutfağı Hakkında Bilgi

Trabzon mutfağı denince akla tabi ki hamsi geliyor. Sonrasında ise mısır unu ve Trabzon ekmeği. Genellikle hamsinin her türlüsünün yenildiği Trabzon’da bunları tadabileceğiniz çok fazla alternatif bulunmuyor.

Trabzon Gezilecek Yerler

Uzun sokakta bir tur atmalı, deniz kenarında bol bol vakit geçirmelisiniz. Ayasofya’da kuymak yemeden gelmeyin. Boztepe’de gün doğuşunu izleyebilir ve dostlarınızla çay içip sohbet edebilirsiniz. Trabzon aynı zamanda deniz kenarındaki ilçeleriyle de simge olmayı başarmıştır.

Sürmene’ye yolunuz düşerse mutlaka güzel bir bıçak seti alın. Burada satılan bıçakların hepsi ömürlük oluyor.

Akçaabat’ta köfte ve kahvaltı için durabilirsiniz. Trabzon’a uğradığınızda Trabzonspor’un maçı varsa izlemeden gelmemenizi tavsiye ederiz. Yeni yapılan stadyumu ile çok güzel bir görüntü çizdiklerini de belirtmemiz gerekiyor. Her geçen gün yeni bir güzelliği ile ön plana çıkan Trabzon’da Sümela manastırı ziyarete açıldığı günden bu yana ziyaretçilerini beklemeye devam ediyor.

Sümela – Vazelon Manastırı

Pek çok manastır bulunan il içerisinde tabi ki en ünlüsü Sümela manastırıdır. Manastırın yapısı gereği bir süredir tehlikeli olduğu için restorasyon çalışmasının devam ettiğini söyleyebiliriz. Son zamanlarda Sümela manastırı yeniden ziyarete açılmış olsa da hala manastırın tamamını gezebilmek mümkün değil.

Aynı şekilde Vazelon manastırı da son derece güzel bir gezi rotası olarak ön plana çıkıyor. Şehir hala turistik olarak bazı eksiklikler yaşadığı için buraları gezmek ve bulmak zor olabiliyor.

Bir dönemin en ünlü ve en büyük kompleksleri arasında yer alan Vazelon manastırı şimdilerde kaderine terk edilmiş durumda…

Santa Harabeleri

Trabzon il sınırına yakın bir yerde bulunan harabelerde aynı Vazelon Manastırı gibi kaderine terk edilmiş durumdadır. Harabeler vakti zamanında taşları kullanılarak çevredeki evlerin yapımı için yıkılmış. Hala yayla havasını ve eşsiz güzellikte tarihi dokusunu zor da olsa muhafaza etmeye çalışıyor.

Ulaşım sanıldığından daha zor olduğu için buraya gitmeden önce mutlaka yanınızda yiyecek getirmelisiniz. Çünkü civarda bulunan birkaç köy dışında yiyecek alacağınız yerlerin sayısı sınırlı.

Aracınız uygunsa buradan devam ederek yayla yollarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Trabzonda Nerede Kalmalı

Konaklama ile ilgili Trabzon il içinde sıkıntı yaşamazsınız. Yalnız yolunuzun nereye doğru devam edeceğini önceden belirleyerek sınır ilçelerinde bulunan otelleri de tercih edebilirsiniz. Biz Batum’a doğru devam etmek istediğimiz için Trabzon gezimizin sonunda Sürmene yakınlarında bir otelde konaklamıştık.

Bu il içerisinde konaklama konusunda sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Siz yine de gitmeden önce online olarak rezervasyon yaptırmayı unutmamalı ve ona göre bir yol çizmelisiniz.

Trabzona Ne Zaman Gidilir

Yılın çok büyük bir döneminde yağış alan Trabzon’u gezip görebileceğiniz en iyi zaman aralığı yaz mevsimidir. Son yıllarda eski zamanlara oranla daha az yağış aldığı için Trabzon yaz aylarından kış başlarına kadar da gezilebilmektedir.

Kış aylarında yaylalarına çok fazla kar yağdığı ve yolları kapandığı için çok fazla tavsiye edilmez. Burada ne olursa olsun yaylalara çıkarken kalın giyinmeniz sizin açınızdan daha yerinde bir karar olacaktır.

Trabzon gezilecek yerler yazımız sonrasında yine gezilecek yerler arasında yer alan Ayvalık Gezilecek Yerler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu