AnkaraGezilecek Yerler

Etnografya Müzesi Hakkında Kısa Bilgiler

Etnografya müzesi hakkında kısa bilgiler verdiğimiz bu yazımızda müzenin içindeki eserler müze içeriği hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz

Müze sevdam çocukluk yıllarıma dayanır. Annemle babam araba ile gezmeyi çok sevdikleri için çocukluğumun bir döneminin otomobilin arka koltuğunda geçtiğini söyleyebilirim. Neredeyse ülkemizde yer alan bütün etnograf müzelerini gezmiş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, gerçekten müze seven – müze gezen insan sayısı giderek azalmakta. Bu rakamın artarak yükselmesi dilekleri ile Ankara’da müze gezmek isteyen kişiler için yardımcı olmak amacıyla bu yazıyı kaleme alıyorum. Umarım herkes için faydası olacaktır.

Ankara Etnografya Müzesi

Türk kültürünün, tarihinin ve eski eserlerin sergilenmesi amacıyla kurulmuş bir müzedir. Yanlış bilmiyorsam Cumhuriyet tarihimizin ilk müzesi olarak ön plana çıkar. İlk olarak faaliyete geçtiği sene 1930 yılıdır.

Müze Binası Hakkında Kısa Bilgi

Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu imzası taşıyan bir binası bulunmaktadır. Kubbeli yapısı ile göze gayet hoş gelen bir görüntü çözmektedir. Oylamalı ve süslü mimarisi ise gerçekten sergilenen eserler gibi bütünlük taşımaktadır. Aynı zamanda müze binasının hemen önünde atının üzerinde duran Mustafa Kemal Atatürk heykeli bulunmaktadır.

Etnografya Müzesinde Neler Sergileniyor

Müze içerisinde 1000’li yıllardan günümüze kadar ulaşmış pek çok esere rastlamak mümkündür. Türkiye’nin farklı yerlerinden getirilip sergilenen eserler bulunsa da çoğunluğu İç Anadolu bölgesindendir.

Halk Giysileri

Öncelikle müze belli tarihi dönemler içerisinde kullanılan günlük hayat ürünlerinin sergilendiği bir yerdir. Bunlar giysiler, süslemeli eşyalar, ayakkabılar ve çorap çeşitleridir. Daha çok Nevşehir – Sivas arasında kalan bölgenin eserleri sergilenmektedir.

Ev Eşyaları

Halı Türk insanı ile bütünleşen en önemli ev eşyasıdır. Bu konuda Anadolu içerisinde bu sanatla ön plana çıkmış pek çok yerleşim yeri bulunur. Tamamı el dokuması ve o yılların özelliklerini üzerinde barındıran Niğde – Nevşehir – Kayseri – Karaman – Bergama ve Uşak bölgelerinden getirilmiş pek çok halı bu müze içerisinde sergilenmektedir.

Bunların da dışında Osmanlı – Memlük ve Selçuklu dönemlerinde kalma tepsiler, leğen ve siniler, güğümler ve makaslarda sergilenir.

Savaş Eşyaları

Aklınıza gelebilecek her türlü eşyaya burada göz atılabilmektedir. Osmanlı döneminden kalma oklar, tabancalar, tüfekler ve diğer savaş araçları da sergilenir. Burada bir adet Osmanlı Devlet armasının da sergilendiğini belirtelim.

Genel Anlamda Müze

Anadolunun kurulan ilk müzesi olmasının yanı sıra, o günlere gitmenizi sağlayan son derece önemli bir eserdir. Buraya kadar geldiyseniz kesinlikle ve kesinlikle Anadolu’nun çeşitli yerlerinden getirilmiş eserlere göz atmanızı tavsiye ederim.

Örneğin Damsa köyü caminin mihrabı gibi, o zamanların insanlarının el sanatlarına ne kadar önem verdikleri ve el sanatlarının insan hayatında ne kadar merkezde yer aldığı gözler önüne serilmektedir.

Gezerken dikkat edilen bir diğer unsursa süs eşyası eksikliğidir. O dönemin insanları daha çok süs eşyası kullanmak yerine kullandıkları eşyaları süsledikleri için bunun gibi bir duruma hiç ama hiç ihtiyaç duymamışlar.

Hep Güncel Kalıyor

Aralıklarla gezip görme fırsatı bulduğum için şunu belirtebilirim ki müze kendi kendini güncelliyor. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden hayırseverler kendi himayelerinde bulunan pek çok eseri müzeye bağışladıkları için bir sonraki gittiğinizde yeni eşyalarla karşılaşabiliyorsunuz.

Müzeyi bu sebepten gezerken bu durumun bilincinde olarak sizi daha çok kendine çeken rota ile gezmenizi tavsiye ederim.

Bir diğer tavsiyem ise buraya uzun zaman ayırmanız yönündedir. Müze gezerken bir anda tamamını dolaşıveren çok kişi görüyorum. Sadece müzeyi gezdim ve gördüm diye düşünmek yerine o zamanların insanların duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışarak gezerseniz uzun süre boyunca unutamayacağınız “tarihte yolculuk” yapmış olursunuz. Aklınıza takılan her türlü detayı bize danışabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Etnografya müzesi hakkında özet bilgileri verdiğimiz yazımız sonrasında Kapadokya Balon Turu Nasıl Bulunur? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu