Seyahat İpuçları

Ekonomik Tatilin Püf Noktaları | Ucuz Tatil Tüyoları

Ekonomik tatilin püf noktaları konumuzda ucuz tatil yapmak isteyenler için neler yapmalısınız? Nelere dikkat etmelisiniz? Tümünü yanıtladık

Çok yer gezmek istiyorsunuz. İleride gezemediğiniz, göremediğiniz her yer için pişman olacağınızdan eminsiniz. Gerek ekonomik sebepler, gerekse iş ve aile etkisi nedeniyle geziye bir türlü başlayamamaktan şikayetçiyseniz, bu içeriğimiz tam size göre…

Ekonomik Problemler

Sorunun sebebi ekonomik problemlerse maliyet planlaması yapmanız çok önemlidir. Bunun dışında birkaç farklı alternatifiniz bulunduğunu da belirtebiliriz. Bu konuda, öncelikle tüm dünyayı hiç para harcamadan gezen insanlar olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Ne Kadar Ayırabilirsiniz

Geziniz için ne kadar ayırabildiğinizi öncelikle ortaya çıkarmanız gerekmektedir. Mesele sadece tek bir nokta gezmek değilse, ulaşım ücretleri, gıda ve barınma son derece büyük kalemler arasında yer alır.

Yurtdışı gezisi için dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın turistik yerlere giriş ücretleri olduğu da unutulmamalıdır.

Bu sebeple maliyet planlanması gidilecek noktaya göre ayarlanabilir.

Ekonomik Yurtdışı Gezisi

Yürüyerek, otobüslerle ve trenle gezebilirsiniz. Bunun için pek çok gezgin otobüs yolculuklarını gece saatlerine denk getirerek uyku ve konaklama sorunlarını kaldırmayı amaçlarlar. Böyle bir alternatifiniz yoksa her ülke için mutlaka ekonomik hosteller olduğu da unutulmamalıdır.

Konaklama konusunda çevre bölgelerde daha ekonomik seçeneklerden, bedava oda paylaşan insanlardan ve çadır/karavan alternatiflerinizden de bahsedebiliriz.

Özellikle çadır ve kamp macerası kendi iç dünyanıza yapacağınız bir yolculuk için son derece mantıklı bir seçenek olacaktır.

Yolda Para Kazanmak

Özellikle büyük şehirlerimizde ve Avrupa ülkelerinde yetenekleriniz varsa sergileyerek para kazanıp kendinizi finanse edebilirsiniz. Bir enstrüman çalmak, gösteri yapmak, karakalem çalışması, bileklik örmek gibi seçeneklerden destek alarak seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Çok yakından tanıdığım bir arkadaşım Avrupa’da büyük şehirleri gitarı ile dolaşarak hem birikim yaptığını hem de tüm dünyayı gezdiğini söylemişti. O zamanlarda bana çok uzak gelse de birkaç saat içerisinde kazandığı parayı ve gün içerisinde harcadığı parayı paylaşınca daha mantıklı gelmişti.

Yolda Gıda Masrafı

Özellikle yurtdışında (başta Avrupa ülkeleri) yemek masrafı en büyük masraf kalemleri arasında yer almaktadır.

Bu sorunu çözmek için ne yazık ki ekonomik marketlerden, ucuz restoranlardan destek almaktan başka şansınız yoktur. Yine de Euro/Türk Lirası arasındaki farkı düşünecek olursak çok ciddi anlamda masrafınız olacağını unutmamak gerekiyor.

Nasıl Ekonomik Bir Şekilde Gezilir?

Öncelikle bir gezginin bütün giderlerini masaya yatırmak gerekmektedir. Eğer sorununuz ekonomikse bunların üzerine daha detaylı düşünerek başlayabilirsiniz. Her geçen gün benzer sorunlar ortaya çıkar.

Konaklama ve gıda masraflarının ötesinde, turistik yerlere giriş için de ekstra maliyetlerin ortaya çıktığını unutmamak gerekir.

Peki Ne Yapmalı?

Turistik yerlere giriş için üniversite kimlikleri mantıklı bir seçenek olacaktır. Yola çıkmadan önce üniversite kimliğinizin geçerliliği konusunda bir takım aracı kuruluşlarla çalışabilirsiniz.

Bazı ülkelerde bizdeki müzekart benzeri uygulamalar olurken, bazı ülkelerde bütün tarihi yerlere giriş ücretsizdir. Yalnız genelinde giriş ücretinin çok ciddi rakamlarda olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekiyor.

Sizin ekonomik durumunuz hakkında bilgi sahibi olmadan ekonomik tatile nasıl çıkılır sorusunun cevabını bulmak pek mümkün olmamaktadır.

Tek Seferlik Bir Seyahat Planlanıyorsa

Bütün önceden ayırtılabilecek harcamalar, seyahate çıkılmadan yapılmalıdır. Otel masrafları, yol giderleri ve şehir içi ulaşım için harcanması gereken paralar gibi…

Bunun dışında turistik yerlere giriş ücretleri önceden belirlenerek ona göre bir planlama  yapılmalıdır.

Kalan paranın ülkenin durumu göz önüne alınarak kaç gün tatil yapabileceğiniz ve nereleri gezebileceğiniz net bir şekilde belirlenebilir.

Aklınıza takılan her türlü soruda bize yorum bırakabilirsiniz.

Ekonomik tatilin püf noktaları konumuzda ucuz tatil arayanlar için dikkat etmeniz gerekenler yazdık. Tatile İhtiyacım Var Diyenler İçin Pandemi Döneminde Tatil Tüyoları konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu