BursaGezilecek YerlerTürkiye

Bursa Gezilecek Yerler | Bursa ve Çevresinde Neresi Gezilir?

Bursa gezilecek yerler yazımızda Bursa ve çevresinde gezilecek yerleri, Bursa’da mutlaka görmeniz gereken yerleri listeledik

Ülkemizin en güzel şehirleri arasında yer alan Bursa’da nereleri gezebilirsiniz? Öncelikle büyük şehir olmasına rağmen yeşil alan varlığı ile ilk sıralarda yer aldığını da hatırlatmak istiyoruz. Her ne kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olsa da günümüz modern şehircilik anlayışı çok aktif bir şekilde varlığını korumaktadır.

Bursa Çevresinde Nereleri Gezebiliriz?

Öncelikle Uludağ’dan başlayarak bir gezi rotası oluşturmaya çalıştım. Bunun dışında yol boyunca karşınıza çıkan kahverengi tabelaların izinden giderek bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Gölyazı

Bursa üzerinden gelen ziyaretçilerden daha fazla İstanbullu ziyaretçilerini ağırlayan bir gezi noktasıdır. Eski zamanlarını hatırlıyorum da çok daha güzeldi. Şimdi de güzelliğine diyecek yok ama biraz turizm işin içine girince o eski el değmemiş görüntüsünü kaybediyor. Daha da bozulmadan mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Özellikle buraya kadar gelmişken mutlaka bir kahvaltı yapmanızı tavsiye ederiz. Bursa içinden otobüsle de ulaşabileceğiniz Gölyazı doğanın insan oğluna verdiği en güzel hediyeler arasında yer alıyor.

Özellikle sonbahar ve kış aylarında daha sakin bir görünüm çizeceği için mutlaka o dönemlerde de görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Uludağ

Bursa’nın adı geçtiğinde ilk olarak akıllara Uludağ gelmektedir. Genel özellikleri bakımından daha çok sosyetenin kış aylarında uğradığı bir yer olarak düşünülse de 30’un üzerinde otel bulunduğu için her bütçeye uygun bir otel mutlaka bulunabilir.

Kış aylarında trafik sıkıntısı yaşanabilir. Çok kar yağan dönemlerde yollar kapalı veya aşırı kaygan olabilmektedir. Bu sebeple, kış ortasında gitmeden önce ulaşım konusunda bilgi alınarak gidilmesi tavsiye edilir.

Yaz aylarında gidecekseniz de il merkezinden teleferiğe binerek çıkmanızı tavsiye ederiz. Son derece eğlenceli bir rotası olan teleferiği ve çevresindeki işletmeler iyi vakit geçirmeniz için doğru tercih olacaktır.

Cumalıkızık

Çok ünlü bir gezi rotası olmasına rağmen zaman sorununuz yoksa gidip görmenizi tavsiye ederiz. Aslına bakılırsa Osmanlı mimarisinin hala yaşadığı güzel bir seçenek olarak ön plana çıksa da otopark sorunu ve gezilecek çok bir yer olmadığı için listenizin sonlarına doğru erteleyebilirsiniz.

Mudanya

Yapılan arkeolojik kazılar sonucu Mudanya ilçesinin tarihinin Bursa ilinin en eski yerleşim yerlerinden olduğu ortaya çıkmıştır. O dönemler bu yerleşim yeri tam bir liman kenti görünümü ile dikkatleri üzerinde topluyormuş. Günümüzde de Mudanya yerli yabancı pek çok turistik yeşil ve mavi ihtiyacını karşılıyor. Özellikle denize karşı bir çay içmeden gitmemenizi tavsiye ederiz. Bir sonraki durağınız Trilye olmalı. Zaten Mudanya’yı ziyaret edenler çoğunlukla bu güzergah üzerinden Tirilye’ye doğru devam ediyorlar.

Tirilye

Hayalini kurduğunuz o emekli kasabası görüntüsünü burada yakalayabilirsiniz. Ege’nin klasik eski balıkçı kasabalarını andırsa da günümüzde turistik ögeleri ile daha fazla dikkat çekmeyi başarmış. Mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında da Taş Mektep ilk sırada yer alıyor.

Bursa’da Gezilecek Yerler

Mutlaka bir Bursa haritası açarak gezeceğiniz yerleri yakınlık uzaklık miktarına göre sınıflandırın. Çok gezmek istediğiniz yerlere öncelik verin. Çünkü otopark sorunu, mesafelerin uzak olması veya planlanandan daha uzun süre kalınması gibi engeller ortaya çıkınca süreç biraz uzayabiliyor.

Bunun dışında yemek yenecek Bursa’da çok güzel yerler bulunmaktadır. Özellikle Bursa il merkezinde İskender yemeden yol çıkmamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Farklı noktalara da kaçamak yapabilirsiniz. Bursa’nın çevresinde şu an sayamadığımız pek çok güzel gezi rotası bulunduğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

Bunları bir liste haline getirerek her hafta sonu ayrı bir gezi rotasına göz atmanız sizin açınızdan daha mantıklı olabilir. Bizden söylemesi, sağlıkla kalın…

Bursa gezilecek yerler yazımızda Bursa’da gidecek olan kişilerin mutlaka görmeniz gereken yerleri listeledik. Ayrıca Trabzon Gezilecek Yerler ve Konaklama yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu