BalıkesirGezilecek YerlerTürkiye

Ayvalık Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Ayvalık gezilecek yerler yazımızda; Balıkesir’in en nadide tatil beldesi Ayvalık’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerini listeledik

Avrupa’da bir ülkenin turistik yeri olsaydı şu an tüm dünya Ayvalık’ı konuşuyor olurdu. Muhteşem doğası ve harika turistik güzellikleri ile Ayvalık benim gezilecek yerler listemin zirvesinde yer alıyor. Bir gün emekli olursam Ayvalık’a yerleşme fikrini de ne yaparsam yapayım aklımdan uzaklaştıramıyorum.

Ayvalık ılıman iklimi ile Akdeniz rüzgarını teninizde hissetmenizi sağlıyor. Birbirinden güzel plajları ile deniz turizmini sonuna kadar yaşatıyor. İnsanı da çok cana yakın. Tabi ki yaz aylarında turist rakamına bağlı olarak metropolit bir yer görünümü kazanabiliyor.

Ayvalık’ta Neresi Gezilir?

Öncelikle gezinize Ayvalık çarşısı ile başlamanızı tavsiye ederim. Tarihi sokakları insana geçmişte bir yolda yürüyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. Siz yine de çok uzaklaşmayın çünkü yaz aylarında bu durum belli bir noktadan sonra sıcaktan bunalabilirsiniz. Tarihi evlerinin arasında kaybolmak özellikle akşam vaktinde çok iyi bir seçenek olacaktır. Tarihi rum evlerini ve Ayvalık limanını mutlaka ama mutlaka gezin. Sonrasında Saatli Camii ile Ayazma kilisesi arasında tur atmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayvalık çok ciddi park sorunu olan bir yerdir. O sebeple gezmeyi düşünüyorsanız çarşı içinde yürümenizi tavsiye ederim. Her ne kadar küçük küçük otoparkları olsa da büyük oranda dolu olduğu için sizin zorluk yaşamanıza neden olabilir. Aracınızla bile geldiyseniz bu şehir yürümeden tadı çıkmayacak bir yerdir.

Merkezden Cundaya Doğru Geçelim

Her ne kadar farklı zamanlarda gezilip görülmesi tavsiye edilse de ben burayı 24 saat yaşamanızı tavsiye ederim. Cunda adası gerçekten o bölgenin göz bebeği gibi bir yerdir. Zaten o bölgede yaşanılabilecek tek ada özelliğine de sahip tek yerdir.

Çocukluğumda Cunda adasında kaybolduğum için bende yeri apayrıdır. Lafın gelişi değil, kısa süreli olarak aileme şok yaşattığım bir kaybolma hikayesinden bahsediyorum. O sebepten ara ara gelip geçmişe doğru yolculuk yaparım.

Cunda adasında benim küçüklüğümün izinden gidebilirsiniz. Yani kaybolabilirsiniz!

Eğer kaybolmayı seçtiyseniz Ay Işığı Manastırı ve Rahmi Koç Müzesine doğru kaybolun. Bir de imkanınız varsa Cunda Adasına en azından birkaç gün süre ayırın.

Sarımsaklı Plajı

Öncelikle peşin peşin şunu belirtmek istiyorum. Benim çocukluğumun Sarımsaklı plajı çok eskilerde kalmış. Eski berrak denizi ve tertemiz toprağı yavaş yavaş kirlenmeye başlamış. Gittiğim dönemden midir? Yoksa hep mi  öyleydi bilmiyorum? Biraz fazla kirliydi denizi. Oysa ki benim hafızamda Sarımsaklı Plajı çok daha temiz kalmıştı.

Kış aylarında tekrardan gideceğim. Burası bana göre ülkemizin değeri bilinmeyen en değerli plajları arasında yer alıyor.

Saatli Camii

Bölge yapısı gereği pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bunlardan en önemlisi bana göre Saatli Camii, kiliseden camiye çevrilen tarihi güzelliklerimiz arasında yer alıyor.

İlk inşa edildiği dönemler 1800 lü yılların başıymış. Sonrasında mübadele yılları ile birlikte camiye çevrilmiş. Çan kulesi de haliyle saat kulesine çevrilmiş. O zamandan sonra buranın ismi artık Saatli Camii olmuş.

Badavut Plajı

Buradan bahsederken biraz çekiniyorum açıkçası. Çekinmemin asıl nedeni bir gün burası da Sarımsaklı plajı gibi kirlenir diye çok korkuyorum. Badavut plajı bana göre Türkiye’nin en güzel plajları arasında yer alıyor. Bozcaada’ya benzetiyorum denizini, soğuk ve temiz. Ayvalık’a kadar gitmişken denize nerede girmeliyim diye soracak olursanız bu sorunun cevabı kesinlikle Badavut Plajıdır. Aslına bakarsanız çok fazla bilinmediği için (Sarımsaklı’nın gerisinde kaldığından dolayı) daha temiz kalmayı başarmış.

Buranın yerlileri daha fazla tercih ediyor Badavut’u…

Ayvalık gezilecek yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil yeri geldikçe daha detaylı bir şekilde anlatmaya devam ederiz elbette, şimdilik sağlıkla kalın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu